Digitální Bradbury

Kdysi se mě někdo ptal na Twitteru, který z mých kanálů má vlastně sledovat. Nedokázal jsem mu jednoduše odpovědět, do 140 znaků se to nevejde. Ale možná exkurze do mého mediálního světa nezaškodí i dalším lidem. Pojďte se podívat na těžko uchopitelnou změť. Ale předem upozorním, toto je poměrně starý pohled, dokonce hodně několik let starý.

TIP: Pokud chcete vidět přeci jenom aktuálnější přehled, tak ho najdete v Bradbury Media.

Facebook je místo, kde to všechno teoreticky můžete začít rozplétat

Facebook osobní profilwww.facebook.com/Daniel.Docekal, je z valné části osobní, opravdu osobní. Někdy před rokem nahradil Twitter. Nicméně, čas od času z osobního profilu najdete odkaz na můj web (blog, www.pooh.cz), stejně tak jako občasné odkazy do dalších Facebook profilů (Pages, stránek) – o těch níže.

Mimochodem, odmítám používat Facebook Chat. A mám nesmírný odpor k používání „mailu“ zabudovaného ve Facebooku. Takže pokud mi něco chcete, téhle metodě komunikace se zkuste vyhnout.

Obecně platí, že pokud mě chcete „sledovat na Internetu“, Facebook je aktuálně to nejlépe použitelné místo. Ať už jde o „osobní“ záležitosti nebo „profesní/odborné“.

Twitter účet je až druhý, tedy pokud nejsem zrovna na mobilu

Můj osobní twitter účet @MedvidekPU je napojený na Facebook profil, takže to co se objeví na Twitteru se může objevit na Facebooku – ale zasahuji do toho ručně. A většinou na Facebook vkládám ručně rozšířenější podobu toho, co vkládám na Twitter. Výjimkou je když něco vkládám z mobilu, tam často zůstane u vložení na Twitter a záměrně počítám s tím, že „se to“ objeví i na Facebooku.

Pokud vás zajímá co používám na Android mobilu pro přístup k Twitteru, tak je to Twitter android aplikace. Pro práci s Twitter v počítači používám www.twitter.com – žádný z Twitter klientů mi nevyhovuje – dělají z jednoduchého vložení informací na Twitter něco nesmírně složitého a zdlouhavého.

Kupa Facebook Pages pro „neosobní“ informace

POOH.CZwww.facebook.com/pooh.cz je místo, které je vhodné sledovat, pokud chcete vědět co mě zaujalo a považoval jsem to za důležité v oblasti internetu, informačních technologií, webdesignu, sociálních sítí. Twitter účet @pooh.cz je tvořen zčásti automatickým „exportem“ informací vkládaných na tuto Facebook Stránku. Druhou část příspěvků tvoří automatický export z mého Google Readeru (detaily o velký kus níže) pomocí TwitterFeed aplikace.

Ale ani zde to není tak jednoduché. Existuje ještě několik „menších“ stránek, které se vyplatí sledovat, pokud máte daný konkrétní specifický zájem. A pokud je daná informace (link, obrázek, atd) specifická, v „hlavní“ POOH.CZ stránce se neobjeví.

Pokud chcete vědět odkud se do těchto Pages (Stránek) dostávají informace, tak je to z kolekce několika stovek sledovaných webů – nikoliv přes RSS (to je jiná kolekce, o té o kus níže v části věnované Google Readeru). Jsou to weby v záložkách Firefoxu, které podle časových možností všechny otevřu a projdu – dělám to hlavně proto, že takto lze vnímat informace v kontextu (RSS agregace bohužel tohle silně postrádá). A pokud z těch stovekčlánků je něco opravdu zajímavé, vkládám to do POOH.CZ (a níže uvedených „podstránek) a mINSPIRE (pokud to není IT/C).

e-knihyhttp://www.facebook.com/eknihy, se zrodily v okamžiku, kdy jsem pro Gutenberg.cz začal dělat Gutenberg.cz a věnují se, jak jinak, elektronickým knihám

iPad a všechno co jste o něm chtěli vědět, http://www.facebook.com/Vse.o.Apple.iPad je vcelku srozumitelně zaměřený na Apple iPad

Zpoplatnění internetového obsahu je nevyhnutelné, http://www.facebook.com/placenyobsah, se týká přesně toho, jak se to jmenuje. Jestli se má/dá/bude platit za obsah na internetu, obchodního modelu vydavatelů a problémů žurnalistiky s tím spojených.

AndroidG1 Live, http://www.facebook.com/AndroidG1, vznikla v době kdy jsem si koupil G1. A protože mám stále Androida (Nexus One), tak pokračuje – není už jenom o G1, ale obecně o Android mobilech a operačním systému.

Nokia N900 Live, http://www.facebook.com/N900LIVE, je obdobný „model“ jako předchozí Page. Týká se Nokia N900 a občasných souvisejících Nokia zpráv a informací.

Windows 7 Tips and Tricks, http://www.facebook.com/group.php?gid=188175849611, je prozměnu Group – občasné odkazy na užitečné věci pro Windows 7 (ale i předchozí verze).

Chromium OS Tips and Tricks, http://www.facebook.com/ChromiumTipsandTricks, nakonec občas přináší i odkazy týkající se Chrome (prohlížeče). Není už tedy omezená jen na Chrome/Chromium OS.

Ubuntu Tips and Trickshttp://www.facebook.com/Ubuntu.tips.and.tricks, se týká takřka výhradně Ubuntu (a okrajově souvisejících „Linux“ témat).

mInspirewww.facebook.com/minspire je prozměnu zameřené na reklamu, marketing a PR. Má Twitter podobu @minspire – ale opět je to automatický export z Facebooku na Twitter.

JustIT.cz aneb www.justit.cz má vpodstatě jenom Twitter účet @justitcz a obsahuje jenom české IT/C tiskové zprávy – ve skutečnosti jde o maskovaný www.FeedIT.cz a velmi brzo budu tenhle zmatek muset napravit. Má i vlastní Facebook Page – http://www.facebook.com/pages/JustITcz-says-it-all – ale pokud se tam podíváte, ta zjistíte, že nastavený import má hodně daleko k dokonalosti. A (prozatím, než se „něco“ změní) nemá vůbec smysl o téhle Stránce uvažovat.

Zajímá vás jak to funguje? FeedIT.cz přijímá tiskové zprávy na info(z)feedit.cz – používá Google Apps, takže má takřka bezednou e-mailovou schránku. Přímo z „gmail“ klienta se tisková zpráva otevírá a ukládá do Google Docs, označuje jako veřejná aby jí bylo možné sdílet. Odkaz na ní se zkrátí pomocí www.bit.ly a poté se vloží do Twitter účtu (@justitcz) spolu se zkráceným odkazem.

V dalších otevřených Google Docs (používám souběžně Firefox pro Gmail a Chrome pro Google Apps) je vložena delší varianta (i s bitly odkazem) – tenhle výstup poté „teče“ do pár dalších neveřejných zdrojů. A s několikadenním zpožděním ho používám i pro zveřejnění (v souhrnné podobě) na www.pooh.cz

Za pár let co FeedIT.cz/JustIT.cz funguje má k dispozici archiv několika tisíc tiskových zpráv.

Ještě nějaké další Facebook stránky

Možná jste to už pochopili – Facebook používám vpodstatě jako odkladiště informací – jde je tam totiž vkládat nesmírně snadno. A ještě snadněji je odtamtud možné je zpracovávat. Takže na Facebooku najdete ještě pár dalších Pages/Groups.

Můj web, blog, e-zine, POOH.CZ

Pak je tu samozřejmě můj web – www.pooh.cz – něco mezi blogeme-zinem. Poctivá ruční práce, která není automaticky napojená vůbec nikam. Pokud vydám něco co bych chtěl „šířit dál“, tak k tomu používám POOH.CZ Page na Facebooku, můj osobní účet na Facebooku a můj osobní účet na Twitteru – pochopitelně dost často „duplicitně“ – každý z těchto „zdroj“ má rozdílné „odběratele“.

Ještě před pár týdny byl www.pooh.cz napojený na Facebook POOH.CZ (přes RSS import do Notes) – bohužel chronická nespolehlivost Facebook importu a neschopnost to vkládat použitelně vedla nakonec k rozpojení. A na Facebook tak vkládám odkaz případně ručně – a to ne ve všech případech.

Pooh.cz běží na mém vlastním CMS (ASP+Microsoft SQL), takže všechno co dělám a potřebuji dělat mám přizpůsobené svým vlastním potřebám.

POOH.CZ je jak blog, tak e-zine – převážně (9.5 článku z 10) týkající se IT/C, reklamy, médií, marketingu, internetu, sociálních sítí. Jediné co tam od letošního léta nenajdete jsou dvě věci – „hříchy“ PR a žurnalistiky. Takže ještě dva další blogy :

Hříchy české žurnalistiky – hrichyzurnalistiky.blogspot.com – se věnují hloupostem a koninám v českých médiích. Je to velmi velmi občasník, nic pravidelného – ale nechtělo se mi to dávat na POOH.CZ (protože už je toho tam prostě moc tak jako tak).

Hřích PR – hrichypr.blogspot.com – se věnují nekvalitní práci PR agentur a PR pracovníků. I zde platí, že je to občasník. A tak nějak trochu tenhle blog víc patří k FeedIT.cz/JustIT.cz.

Google Reader aneb další stovky článků

Google Reader používám hlavně v mobilním telefonu (NewsRob aplikace na Androidu) – používám jak hvězdičkování (důležitější věci, potenciálně pro další zpracování – veřejně přístupné tady) tak „sdílení“ (kam jde víc věcí než do hvězdičkované části) – veřejně přístupné jako http://www.google.com/reader/shared/MedvidekPU.

Právě shared items jdou přes TwitterFeed na @poohcz Twitter účet. A pokud vás to zajímá, v Google Readeru mám aktuálně připojených 57 zdrojů a jsou v drtivé většině zahraniční (přesněji, tři jsou české). A prakticky se neduplikují se zmíněnými zdroji v Firefox záložkách.

Starred (hvězdičkované) věci mi skutečně slouží jako „k dalšímu zpracování“ a čas od času z nich vznikají články na POOH.CZ (web) či slouží později jako podklady pro články (například na) Lupa.cz – po zpracování hvězdička mizí (takže seznam není pořád stejný). A velmi výjimečně se odsud něco objeví v Facebook Pages (POOH.CZ/mInspire).

Google Reader v počítači používám přímo z jeho webové podoby. Opět se mi nepodařilo najít nic, co by dávalo smysl. A Android aplikace (NewsRob) je jedna z nejlepších v tomto ohledu – umožňuje mi vyplnit volný čas (tramvaj, metro, záchod, čekání na schůzkách) rychlým zpracováváním stovek článků denně.

Kde mě ještě můžete najít

Takřka pochopitelně na LinkedIN – www.linkedin.com/in/daniel.docekal – jediné co tam najdete je udržované „CV“. K ničemu jinému tuhle „sociální síť“ nepoužívám a ani se k tomu nechystám.

Další místo je z trošku jiného soudku – lousyanne.deviantart.com – tam najdete čas od času nějakou mojí fotku (fotku co jsem vyfotil a líbila se mi natolik abych jí „zviditelnil) a případně záplavu fotek, které se mi líbí od dalších DA uživatelů – těch mám v „friends listu“ asi tak pár stovek.

A fotky najdete taky v PICASA – http://picasaweb.google.com/medvidekpu – kam mám ve zvyku nahrávat desítky nafocených fotek (po smazání těch co se na ně opravdu nedá dívat).

LousyAnne, jméno mých postav v MMO/RPG, ostatně najdete i na lousyanne.blogspot.com, ale to je jenom pokusný blog, který k ničemu neslouží. Stejně tak jako http://lousyanne.wordpress.com – opět jenom další pokusný blog pro zkoušení WordPressu.

Jiný pokusný blog najdete na  pooh.posterous.com – tam se velmi výjimečně objeví věci, které potkám v okamžiku, kdy mám pouze mobil (prostě to poslání mailem je tak strašně jednoduché a rychlé, že se nedá odolat). Posterous blog je, mimochodem, napojenáý na @MedvidekPU (Twitter) a tím i na Facebook osobní účet. A teoreticky i na LousyAnne blog na Blogspot.com

Slideshare se vám bude hodit, pokud chcete vidět mé prezentacepřednášky z konferenciwww.slideshare.net/MedvidekPU/ je vcelku očekávatelná adresa.

Na co jsem zapomněl? Aha, jasně – LBS = Gowallagowalla.com/users/DanielDocekal, a FourSquare, foursquare.com/user/medvidekpu – obé používané přes Android klinety. A používané zpravidla souběžně, tedy check-in v obou najednou. Která z nich nakonec zvítězí je totiž otázka.

A ještě další – Google Buzz – na ten se dostanete přes Google profil – http://www.google.com/profiles/MedvidekPU – a vcelku není o co stát. Mám pocit, že tam Google „cosi“ importuje – nejspíš kompletní Google Reader a navíc ještě @MedvidekPU Twitter účet.

A teď už jenom nějaké ty drobky: